Retinol
Kolejną, bardzo ważną witaminą w mojej pielęgnacji przeciwstarzeniowej, jest witamina A, która tak jak witamina C jest uznawana za witaminę młodości. Retinoidy to organiczne związki chemiczne – kwasowe pochodne witaminy A. Ze względu na budowę i właściwości retinoidy dzielimy na 4 generacje. W poniższym wpisie zajmę się tylko pierwszą generacją, w której w skład wchodzą: retinol, jej metabolit retinal oraz tretynoina. Każda z nich ma działanie przeciwtrądzikowe i antiaging, jednak tak jak w przypadku witaminy C, pochodne różnią się swoimi właściwościami i działaniem. W poniższym poście postaram się wyjaśnić, czym różnią się formy retinoidów, dlaczego warto stosować retinol, o czym należy pamiętać go stosując oraz podam przegląd kosmetyków zawierających najskuteczniejsze formy witaminy A.
Dlaczego warto stosować retinol?
Jest to najlepiej zbadany i najskuteczniejszy składnik przeciwzmarszczkowy, który jest stosowany w kosmetyce. Opóźnia i redukuje zmiany, które pojawiły się w wyniku starzenia się skóry. Retinol jest najczęściej stosowaną w kosmetykach aktywną formą witaminy A, dlatego często te nazwy są używane zamiennie. Retinol oraz jego pochodne są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego przenikają przez warstwę rogową naskórka i tym samym pobudzają komórki skóry do odnowy.
Doskonałym sposobem na leczenie problemów skórnych jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!
Formy retinoidów i dostępne stężenia
Tretynoina – kwas retinowy i jego pochodne – jest dostępny tylko na receptę. Najsilniejsza forma witaminy A, ze względu na możliwość intensywnego podrażnienia, zaczerwienienia, łuszczenia skóry jest tylko z przepisu lekarza dermatologa. Tretynoinę stosuje się miejscowo w leczeniu trądziku młodzieńczego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka.
Retinol (INCI: Retinol)
Retinol ma za zadanie stymulować kolagen i elastynę do pracy tak, aby skóra dłużej zachowała młody i zdrowy wygląd. Zwiększa gęstość skóry i chroni ją przed starzeniem egzogennym.
Witamina A zmniejsza melanocyty, ale również nadprodukcję samej melaniny. Wspaniale wyrównuje koloryt skóry, wybiela przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Co więcej, retinol działa na każdy rodzaj przebarwień.
Uspokaja nasze gruczoły łojowe, złuszcza wierzchnią warstwę skóry, przez co poprawia wygląd i teksturę skóry, działa przeciwtrądzikowo, przeciwzaskórnikowo oraz zmniejsza widoczność porów.
Jednak retinol ma sporą wadę, ponieważ ma agresywne działanie. Przedawkowany potrafi uwrażliwić, przesuszyć, podrażnić skórę, zwłaszcza przy wystawieniu się na promienie słoneczne. Dlatego należy wprowadzać go do pielęgnacji stopniowo, z ogromnym nastawieniem na obserwację swojej cery i umiejętnym działaniem na podrażnienia.
Jeśli chodzi o sam retinol w kosmetykach, zwykle stężenie rekomendowane na początku kuracji to około 0,2%-0,3%. Jednak kosmetyk musi zawierać odpowiednio wysokie stężenie czystego retinolu, nie niższe niż 0,2 %, maksymalnie do 1% czystej formy. Niestety często producenci kosmetyków nie podają faktycznego stężenia. Jeżeli zawierają one tylko śladowe dawki, poniżej 0,1% to nie oferują one żadnych biologicznych efektów.
Należy pamiętać, że wszystkie pochodne witaminy A muszą przekształcić się w kwas retinowy, by zadziałać. Retinol potrzebuje dwóch konwersji na skórze, aby zamienić się w kwas retinowy.
Pamiętajcie, że efekty nie pojawią się po jednym dniu, tygodniu czy miesiącu. Aby zauważyć efekty kuracji retinoidami, należy je stosować regularnie przynajmniej przez 12 tygodni, a najlepiej żeby pełna kuracja trwała 6 miesięcy.
Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Specjalista Szymon Budnik, oferuje masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.
Retinal (INCI: retinal / retinaldehyd)
Obecnie jedną z najbardziej obiecujących dla przemysłu kosmetycznego form witaminy A jest retinaldehyd (retinal). W warunkach naturalnych jest pośrednim metabolitem przy przekształcaniu retinolu w kwas retinowy. Retinaldehyd przekształca się także do retinolu i estrów retinylu, pozwalając tym samym na jego wykorzystanie w przypadku fotostarzenia. Stosowany miejscowo retinaldehyd działa o wiele mniej drażniąco w porównaniu do kwasu retinowego. W produktach do pielęgnacji domowej retinaldehyd stosowany jest w zakresie 0,01% – 0,1%. Ma on prawie 3 razy większą aktywność biologiczną w porównaniu z retinolem. Kosmetyki zawierające retinal są idealne dla osób, które dopiero raczkują w temacie retinoidów, ale też mają do tego wrażliwą skórę. Moim zdaniem będzie to też dobra opcja dla tych z nas, które chciałyby pomyśleć o retinoidach przez cały rok.
Estry retinolu (INCI: retinyl propionate, etinyl palmitate)
Najtańsze i najsłabiej działające na skórę formy witaminy A, chwytliwie nazywane przez firmy kosmetyczne retinolem lub retinoidem, jednak w praktyce w porównaniu z czystym retinolem nie wykazują większego działania przeciwzmarszczkowego. Głównie nawilżają, zapobiegają łuszczeniu i rogowaceniu skóry, natłuszczają oraz pełnią funkcję antyoksydantów. Czytając etykietę należy więc odszukać w składzie retinol lub retinal.
O czym należy pamiętać stosując retinol czy retinal?
Retinolu i jego pochodnych nie wolno stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Najlepiej odstawić retinol przed planowaniem ciąży. Jeśli jednak nie planujesz w najbliższym czasie dzieci to kurację należy rozpocząć jesienią. Retinol stosujemy tylko na noc, a rano koniecznie musimy pamiętać o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej, nawet zimą, i nawet jeśli siedzimy cały czas w domu.
Jak stosować retinol / retinal?
O moich doświadczeniach z wprowadzeniem retinolu do mojej pielęgnacji, w jaki sposób reagowałam na podrażnienia napiszę kolejny post. Należy pamiętać, że na samym początku kuracji stosujemy retinol 2 razy w tygodniu, po 3-4 tygodniach zwiększamy częstotliwość do co 2 dni, później co drugi dzień, aż po około 3 miesiącach możemy retinol stosować nawet codziennie. Wszystko zależy od potrzeb Waszej skóry i jej reakcji na witaminę A.
Przegląd serum z retinolem
- Pharmaceris Pure Retinol 0,3% – krem z retinolem
- La Roche Posay Redermic C – krem z retinolem
- SVR Ampoule A 0,3% – serum z retinolem
- The Ordinary – Retinol 0,5% in Squalane – Serum z retinolem 0,5% w Skwalanie
- Bandi – Anti Aging – Skoncentrowana Ampułka Przeciw Zmarszczkom z Retinolem 0.4%
- Liqpharm – LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk – Serum Na Noc z 0,3% Retinolem
- BasicLab – Esteticus – Serum z Retinolem 0,5%, Koenzymem Q10 i Skwalanem
- Nacomi Next Level Serum Do Twarzy Retinol 0,5%