2019

Merz Spezial Dragees – suplement diety – czy działa?

Każda z nas marzy o lśniących gęstych włosach, gładkiej i promiennej cerze, długich, zadbanych i mocnych paznokciach. Dawno przestałam wierzyć w bajki powtarzane w reklamach, a reklam na temat suplementów diety jest dużo (za dużo), to tym bardziej obraziłam się na suplementy diety. Witaminy suplementowałam tylko w ciąży, i tylko te zalecone przez lekarza prowadzącego. A jednak skusiłam się na przetestowanie tabletek Merz Spezial Dragees – w końcu tylko krowa nie zmienia poglądów. Na wiosnę zauważyłam u siebie spadek formy, większe zmęczenie, włosy jakieś smętne, cera coraz bardziej kapryśna, a paznokcie wołały o pomstę do nieba. Zaryzykowałam i rozpoczęłam kurację Merz Spezial Dragees – no bo co może się stać najgorszego? Po prostu nie zauważę efektów, a ja będę już święcie przekonana, że suplementy nie działają. Ponad 3 miesiące stosowałam Merz Spezial Dragees, dlatego z chęcią podzielę się z Wami moimi wnioskami, efektami i przemyśleniami na temat tych suplementów.
Merz Spezial Dragees - suplement diety opinia
Gdy zaczynałam kurację Merz Spezial Dragees i napisałam o tym na FB oraz Instagramie, dostałam sporo komentarzy na temat tych suplementów. Wszystkie komentatorki były zgodne – Merz Spezial Dragees działają. Ten niemiecki suplement diety poprawia skórę, włosy i paznokcie. Włosy, paznokcie, gruczoły łojowe i potowe, to tak zwane przydatki skóry, czyli wytwory naskórka. To jest taki połączony układ, a na jego dobry stan i prawidłowy (zdrowy) wygląd wpływają te same czynniki i te same składniki. Dlatego większość leków i suplementów dotyczy całej tej nierozłącznej “trójcy”.

Jakie są przyczyny wypadania włosów, kapryśnej cery czy łamliwych paznokci?

  • łysienie androgenowe, plackowate
  • zaburzenia hormonalne (np. PCOS, hiperprolaktynemia, itd.)
  • zaburzenia pracy tarczycy
  • stosowanie niektórych leków
  • niedobory witaminowo-mineralne
Uważam, że problemy z wypadaniem włosów, łamliwymi paznokciami, trądzikiem mogą być pierwszym sygnałem organizmu, że dzieje się coś złego, dlatego nie powinno się tego lekceważyć. I zamiast szukania skutecznych suplementów diety warto zasięgnąć opinii lekarza. 

Warto przeczytać:

Jak stosować Merz Spezial Dragees?

Ja przyjmuję 1 drażetkę dwa razy dziennie. Drażetkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością płynu. Tabletki Merz Spezial są w cukrowej otoczce (tak jak np. Ibuprom) co ułatwia mi połykanie. Nie cierpię ziołowych tabletek, które przyklejają się do języka, lub co gorsze do gardła.

Dlaczego Merz Spezial działa? Skład

Merz Spezial Dragees - ile biotyny
Jeśli przyczyną osłabienia włosów, skóry i paznokci są niedobory witaminowo-mineralne to suplementy diety mają prawo zadziałać. I tak stało się w moim przypadku. Najwidoczniej przejściowo zabrakło mi biotyny, cynku, żelaza lub witaminy C. Co prawda w Merz Spezial jest żelaza jak na lekarstwo. Dzięki tym suplementom diety mam zdecydowanie mocniejsze paznokcie, włosy są optycznie gęściejsze, mniej wypadają. Wpływu na skórę nie odnotowałam (prawidłowa pielęgnacja chyba ma na nią większy wpływ).

Merz Spezial czy Biotebal – co wybrać?

Jeśli narzekasz na wypadające włosy i podejrzewasz, że przyczyną tego może być niedobór biotyny, to miej świadomość tego, że Biotebal jest lekiem (zawiera uderzeniową dawkę biotyny), natomiast Merz Spezial Dragees jest suplementem diety i zawiera zalecaną dawkę(którą powinna pokryć odpowiednia dieta). Biotebal zawiera dawkę 5 mg (to jest 5000 µg), a szacunkowe dzienne zapotrzebowanie u dorosłego człowieka waha się od 50-200 µg na dobę (Merz Spezial zawiera 60µg). Chcę zaznaczyć, że żadne badanie nie potwierdziło skuteczności biotyny w hamowaniu łysienia i poprawianiu kondycji włosa.
Merz Spezial Dragees - suplement diety opinia

Merz Spezial skutki uboczne

Nie zauważyłam skutków ubocznych podczas stosowania tego suplementu.
Merz Spezial Dragees świetnie działa na paznokcie, zaczęły mi szybciej rosnąć, przestały się rozdwajać i łamać. Moje paznokcie stały się bardziej lśniące. Włosy mi nie wypadają. Najmniejszy wpływ suplement diety miał na skórę, po niej nie zauważyłam żadnych zmian. 
Wniosek – jeśli suplement diety okaże się w Twoim przypadku niewystarczający, nadal będą wypadać Ci włosy, łamać paznokcie, a Twoja cera będzie się przetłuszczać, to koniecznie zgłoś się do lekarza. Problemy z wypadaniem włosów, łamliwymi paznokciami, trądzikiem mogą być pierwszym sygnałem organizmu, że dzieje się coś złego, dlatego nie powinno się tego lekceważyć.
Koszt miesięcznej kuracji to około 40 zł.