serum-witamina-c
2020

Jakie serum z witaminą C jest najlepsze?

serum z witaminą C

Witamina C to najlepiej przebadany surowiec kosmetyczny o potwierdzonym działaniu. Od lat ta witamina jest stałym filarem mojej pielęgnacji. Z racji, że mam już spore doświadczenie w tym temacie, to chętnie pomogę Ci wybrać najlepsze serum z witaminą C. Ponieważ „witamina C” to bardzo szerokie pojęcie, za którym kryje się kilka różnych form i pochodnych, postaram się w prosty sposób wyjaśnić czym się one różnią. Każda z nas ma różne wymagania, dlatego podpowiem, które serum z witaminą C zawiera taką formę tej witaminy, która dla Ciebie okaże się najbardziej skuteczna. W poniższym wpisie dowiesz się, jak ich używać, aby osiągnąć dobre efekty bez pielęgnacyjnych wpadek.

Jak witamina C wpływa na skórę?

Witamina C to silny antyoksydant, chroni przed działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym, uczestniczy w naprawie uszkodzonych struktur skóry, rozjaśnia przebarwienia i ujednolica koloryt skóry, a także wspomaga ochronę przed promieniami UV. Jej działanie jest tak uniwersalne, że powinna się znaleźć w pielęgnacji każdego typu skóry bez względu na wiek. Warto jednak znaleźć swoją ulubioną formę witaminy C, tak aby kompleksowo działała pielęgnacyjnie i przeciwstarzeniowo.

Skuteczne formy witaminy C 

Kwas askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid)

Najbardziej znana postać witaminy C, rozpuszczalna w wodzie. Ma formę niestabilną, łatwo ulega rozkładowi pod wpływem czynników zewnętrznych, tym samym traci swoje właściwości. Działa tylko powierzchniowo. Daje natychmiastowe efekty rozświetlenia. Ze względu na postać kwasową może podrażniać wrażliwą cerę. Efektywne stężenie dla kwasu askorbinowego to 15%, maksymalnie do 20%.

Przykłady:

 • BasicLab serum z witaminą c 15% nawilżenie rozświetlenie 74.90 ZŁ
 • Liqpharm, Liq CC Serum Rich 15% Vitamin Boost
 • DERMOFUTURE PRECISION intensywnie regenerująca kuracja z witaminą C, 20 ml
 • REVOX JUST serum witamina C 20%, 30 ml

Z powyższych przykładów najlepiej sprawdziło mi się serum Liqpharm, które jest dostępne w dwóch wersjach light (lekka konsystencja) oraz rich (olejowa konsystencja). Ja miałam w wersji rich i stosowałam je zimą. Na lato chętnie wypróbuję wersję light polecaną przez Basię.

Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)

Ta postać witaminy C jest rozpuszczalna w wodzie. Jest stabilniejsza niż kwas askorbinowy, jednak wykazuje niższą szybkość działania. Aczkolwiek warto wypróbować, zwłaszcza w przypadku, gdy nasza cera źle toleruje kwas askorbinowy. Zachowuje wszystkie właściwości kwasu L-askorbinowego, przy czym wykazuje znacznie głębszą penetrację, stabilność w kosmetykach i tym samym skuteczność działania.

Przykłady:

 • DERMICLAB serum z witaminą C, cena 34,99 zł (stężenie 5 %)
 • The INKEY List- 15% Vitamin C and EGF Serum 30ml 77.68 zł
 • PERFECTA Fenomen C booster wyrównanie kolorytu nawilżenie i odżywienie, na dzień i na noc
 • BasicLab – Esteticus – Kuracja Przeciwzmarszczkowa – Napięcie i Wzmocnienie Naczynek  10%, 75 zł

Z powyższych przykładów nie korzystałam. Ze względu na korzystną cenę chętnie wypróbuję serum Perfecty.

Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate)

Sól ta wykazuje słabsze działanie antyoksydacyjne od czystej witaminy C o tym samym stężeniu, dlatego w produktach należy stosować wysokie stężenie MAP – co najmniej 15%. W porównaniu do kwasu L-askorbinowego jest stabilna w roztworach wodnych i bardziej odporna na utlenianie. Serum Vianka okazało się najsłabszym serum z witaminą C jaki do tej pory testowałam. Oprócz bardzo słabego działania rozjaśniającego, serum to pozostawiało nieprzyjemnie lepką warstwę. Pomimo stabilniejszej formy, to i tak produkt ten dosyć szybko mi się utlenił.

 • Vianek, Przeciwzmarszczkowy eliksir do twarzy (5%), cena: 39 zł
Vianek eliksir do twarzy (5%), cena: 39 zł serum z witaminą C
Vianek eliksir do twarzy (5%), cena: 39 zł

Sól sodowa fosforanu askorbylu – INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)

Sól sodowa fosforanu askorbylu cechuje się podobnymi właściwościami jak MAP, jednakże wykazuje również silne właściwości antybakteryjne, dlatego jest ona dedykowana dla cer ze skłonnością do trądziku.

Przykłady:

 • MIYA COSMETICS BEAUTY.lab (stężenie 5%)
 • AVA LABORATORIUM AVA LABORATOIUM Asta C+ serum do twarzy komórkowe odmłodzenie
 • AVA LABORATORIUM AVA LABORATOIUM Aktywator Młodości witamina C z Acerolą 100% ochrony antyoksydacyjnej
 • SORAYA JUST GLOW upiększające serum do twarzy z efektem glow, 30 ml

Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate / Ascorbyl Tetraisopalmitate)

Stabilna postać witaminy C rozpuszczalna tylko w tłuszczach, dlatego spotkamy ją tylko w formie olejku. Łatwo przechodzi przez barierę skórno – lipidową i wnika w głąb skóry. Efekty stosowania tej formy witaminy C nie są natychmiastowe, za to są długofalowe. Wykazuje dobrą efektywność w niższych stężeniach. Nie ma charakteru kwasowego więc nie powoduje podrażnienia skóry. Taka forma jest polecana delikatnym cerom.

Przykłady:

 • Bandi Koktajl olejowy z aktywną witaminą C 69 zł
 • Bandi Koncentrat z aktywną witaminą C 45 zł
 • Basic Lab ANTYOKSYDACYJNE SERUM REGENERUJĄCE ODŻYWIENIE WYRÓWNANIE Witamina C w nowoczesnej formie 10% Tetraisopalmitate
 • Paese Serum olejowe z witaminą C 10% 15 ml 89 zł
 • The Ordinary, Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F, 78 zł
 • Mincer Pharma Vita C INFUSION  PRZECIWZMARSZCZKOWE SERUM OLEJKOWE
Basic Lab ANTYOKSYDACYJNE SERUM REGENERUJĄCE ODŻYWIENIE WYRÓWNANIE Witamina C w nowoczesnej formie 10% Tetraisopalmitate

Z powyższych przykładów miałam serum Basic Lab i byłam bardzo z niego zadowolona. Obecnie stosuję serum The Ordinary i również uważam, że jest to bardzo dobre serum. Jest lekkie, nie za tłuste, pozostawia cerę rozświetloną.

The Ordinary, Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F, 78 zł

Etylowany kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid )

Podobnie jak tetraizopalmitynian askorbylu cechuje się wysoką stabilnością. Wykazuje odporność na działanie światła i temperatury, a także w wysokim stopniu przenika w głąb skóry. Jest to najdroższa, najbardziej stabilna i najefektywniejsza postać witaminy C. Jest rozpuszczalna i w wodzie, i w tłuszczach. Rezultaty jej stosowania są długofalowe. Efektywność działania wykazuje w stężeniu ok. 10%

Przykłady:

 • BIELENDA PROFESSIONAL Vit-C Activ 3% serum z aktywną witaminą C cena 43,99 zł
 • SesDerma C-Vit Liposomal Serum Rewitalizujące serum do twarzy 160 zł
 • Biochemia Urody Zestaw – Booster rozświetlający z wit.C E-AA 25% (do własnego wyrobu)

Tej formy witaminy C nie miałam jeszcze okazji wypróbować. Sporym powodzeniem cieszy się serum Sesderma i je chciałabym wypróbować. Zbiera bardzo dobre opinie wśród moich koleżanek – blogerek.

Serum z witaminą C – moje top 5

Spośród wszystkich przykładów wybrałam 5 serum z witaminą C, które chciałabym wypróbować, a ich skład wygląda obiecująco. Jeśli do tej pory nie używałaś witaminy C, warto włączyć ją do porannej pielęgnacji, ponieważ jest to najlepszy surowiec kosmetyczny, z jakim do tej pory się spotkałam.

serum z witaminą C moja wishlista
 • SesDerma C-Vit Liposomal Serum Rewitalizujące serum do twarzy
 • BIELENDA PROFESSIONAL Vit-C Activ 3% serum z aktywną witaminą C
 • Bandi Koktajl olejowy z aktywną witaminą C
 • PERFECTA Fenomen C booster wyrównanie kolorytu nawilżenie i odżywienie,

Serum z witaminą C jak stosować na twarz?

Podczas mojej porannej pielęgnacji, po oczyszczeniu twarzy żelem i stonizowaniem jej nakładam delikatnymi ruchami olejek (obecnie używam The Ordinary, Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F). Daję czas aby kosmetyk lepiej się wchłonął, ja w tym czasie ubieram się, nakładam krem pod oczy i dopiero uzupełniam pielęgnację kremem i filtrem SPF. A tak wygląda mój poranny schemat:

 • oczyszczanie skóry delikatnym żelem
 • tonik wyrównujący PH
 • serum z witaminą C 
 • krem nawilżający
 • krem z filtrem
 • makijaż

Jeśli spodobał Ci się mój tekst, proszę pozostaw swój ślad w moich social mediach. Polub mnie na FB i Instagramie, a także polecaj mnie swoim przyjaciółkom.