Jak pielęgnować skórę dziecka z AZS (atopowym zapaleniem skóry)?
Rzadko na blogu wspominam o pielęgnacji moich dzieci. Moje dzieci nie borykają się z ostrym atopowym zapaleniem skóry, ale tak jak większość dzieci, w okresie niemowlęctwa przeszły kilka takich epizodów. Pięć lat temu idąc z córką do pediatry, właśnie z taką sporą, jedną czerwoną, suchą plamą totalnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Od zawsze starałam się nie być matką histeryczką, szukającej diagnozy w google, więc nie szukałam przyczyn stanu skóry mojej córki. Oczywiście trafiłam na małomównego lekarza, który lekką ręką przepisał maść ze sterydem i skwitował: „do obserwacji”. Młoda i głupia kupiłam maść, po której błyskawicznie minął problem. Nie zmienia to faktu, że poszukałam w Internecie nieco więcej i wybrałam się do sklepu po emolienty. Niestety cena tychże wyrwała mnie z kapci, więc zainteresowałam się tańszymi kosmetykami przeznaczonymi do skóry z AZS marki Ziaja. I to od razu był strzał w dziesiątkę. Przez prawie rok smarowałam córkę tylko emulsją, która utrzymywała dobry stan nawilżenia skóry, a po AZS nie było już śladu i już problem swędzącej skóry nie powrócił. Niestety tak lekko w przypadku mojego syna nie było. Po pierwsze z własnej winy pomyliłam kosmetyki, i ten którym aktualnie myłam córkę (ku przestrodze napiszę, że były to nadal kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji dziecka, ale zawierały m.in. SLSy) użyłam na synku, który od razu dostał po nich alergii. Poza tym reakcja była na całym ciele, przez co swędzenie było dużo gorsze i utrudniało nie tylko spanie. Na szczęście tym razem trafiliśmy na młodą panią doktor, która zaleciła emolienty, pochwaliła te z Ziaja (które już znałam), zasugerowała suplementację probiotyków i na duże swędzenie przepisała Zyrtec. Po tygodniu już było dużo lepiej, ale na kontroli pani doktor uprzedziła, aby emolienty stosować cały czas. Po tym incydencie mieliśmy nawrót takiej reakcji alergicznej, ale na szczęście właściwa pielęgnacja wystarczyła. Mnie osobiście pomogły dwa merytoryczne artykuły (linki podam niżej), które uzupełniły moją wizytę u pediatry, a także zainspirowały mnie do kilku zmian w pielęgnacji, przez co syn cieszy się zdrową skórą. W dzisiejszym poście napiszę, jak dbam o skórę moich dzieci, i dlaczego to jest takie ważne.
Parafina w składzie
Każda blogerka na hasło „parafina” dostaje gęsiej skórki, a każda fanka naturalnej pielęgnacji zgłosiłaby do MOPSu matkę, która publicznie przyznaje się, że używa kosmetyków z parafiną do pielęgnacji dziecka. Oczywiście trywializuję, ale w kosmetycznej blogosferze mit dotyczący szkodliwości parafiny, ma się tak samo dobrze, jak lewoskrętna witamina C, czarna Wołga i błękitny wieloryb. Owszem z faktem, że parafina ma właściwości komedogenne i to, że nie używam stale kosmetyków do pielęgnacji twarzy z parafiną, a tym bardziej wazeliną, nie dyskutuję. Jednak chciałam zauważyć, że tylko te kosmetyki, które zawierały parafinę, pomogły moim dzieciom w walce z AZS. Po resztę wiedzy, dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki z Paraffinum Liquidum odsyłam Was do artykułu Ani, gdzie w fachowy sposób wyjaśnia, jakich składników szukać w kosmetykach mając AZS.
Poniżej znajdziecie informacje, jak skomponowałam pielęgnację moich dzieci, które borykają się z AZS.
Ziaja Med Atopowe Zapalenie Skóry, natłuszczająca baza emoliencyjna do kąpieli
Przy córce popełniłam ten błąd, że pomijałam ten krok w jej pielęgnacji. Jednak doczytałam, że warto także do wody, w której kąpiemy nasze dzieci dodać emolient (preparat natłuszczający skórę). Baza do kąpieli z Ziaja Med ma prosty skład, na pierwszym miejscu jest osławiona parafina, a zaraz po niej składnik aktywny Shea Butter Ethyl Ester – naturalny, lekki emolient z masła Shea o unikalnym składzie kwasów tłuszczowych niezbędnych w pielęgnacji skóry-szczególnie atopowej oraz witamina E. Obecnie natłuszczająca baza Ziaja Med jest must have kąpieli moich dzieci, ponieważ delikatnie oczyszcza skórę i jednocześnie natłuszcza. Kosmetyk ten chroni naturalną barierę lipidową skóry, a także nawilża i zmiękcza skórę już w czasie mycia. Zmniejsza swędzenie i redukuje szorstkość naskórka. Wycierając ręcznikiem dzieci po kąpieli, wiem że ich skórka jest już przygotowana na kolejną porcję kosmetyków, a przy atopowym zapaleniu skóry, warto dbać o nią „warstwowo”.
Ziaja Med Kuracja Dermatologiczna AZS natłuszczający olejek myjący do kąpieli i pod prysznic
Bardzo przyjemny produkt z niezbyt skomplikowanym składem, na pierwszym miejscu olej z nasion słonecznika, który, ma działanie przeciwzapalne, łagodzące i przeciwrodnikowe. Łagodnie oczyszcza skórę. Chroni przed wysuszeniem podczas mycia, po umyciu skóra nie jest zaczerwieniona czy podrażniona, dobrze przygotowana na kolejną warstwę natłuszczania.
Ziaja Med Kuracje dermatologiczna AZS, Szampon oczyszczający do wrażliwej skóry głowy
Jeśli chodzi o ten szampon to jestem z niego najmniej zadowolona z całej linii do AZS. Lojalnie uprzedzam, że szampon zawiera SLSy. Skóra głowy moich dzieci ma się dobrze, ciemieniuchy też dosyć szybko się pozbyliśmy, a szampon do włosów najlepiej nam się sprawdza z Baby Dream. Generalnie szampon nie podrażnił skóry głowy, nie przesusza włosów, jest delikatny, ale wolę dmuchać na zimne i unikać SLSów, zwłaszcza w kosmetykach dla dzieci.
Ziaja Med kuracja dermatologiczna AZS krem kojący nawilżający
W zasadzie od tego kremu kiedyś zaczynałam przygodę z emolientami i pielęgnacją przesuszonej skóry mojej córki, dopiero z czasem dołożyłam niżej wspomnianą emulsję. Krem bardzo szybko przynosi ulgę w swędzeniu, nadaje się nie tylko do twarzy, ale także do całego ciała. Ja smaruje nim tylko czerwone zmiany, odczekuję chwilkę i nakładam drugą warstwę w postaci emulsji. O takim warstwowym nawilżaniu i nakładaniu emolientów przeczytałam we wpisie Ani, która napisała o tym jak dbać o skórę niemowlęcia i dziecka z atopowym zapaleniem skóry. W składzie tego kremu znajdziemy allantoinę, która działa łagodząco i przeciwświądowo, ceramidy – cholesterol – zwiększa dostarczanie i wymianę lipidów w skórze oraz uzupełnia braki w cemencie międzykomórkowym. Zapobiega nadmiernej utracie wody, syrop kukurydziany, który sprawia, że skóra jest mniej podatna na odczyny zapalne, trójglicerydy kwasów tłuszczowych skutecznie zapobiegają utracie wody oraz chronią przed niekorzystnym wpływem środowiska. Pielęgnacja uzupełniająca trójglicerydy zapobiega suchości skóry, zwiększa zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Natomiast mocznik głęboko nawilża i skutecznie zmiękcza zrogowaciały naskórek.
Ziaja Med Kuracja Dermatologiczna AZS, emulsja natłuszczająca do ciała
Nieodzowny kosmetyk w walce z AZS moich dzieci. Wcześniej stosowałam u nich także Lipikar La Roche Posay, który miał bogatszy skład niż Ziaja Med, był skuteczny, ale cena moim zdaniem niekoniecznie adekwatna. Emulsja ta jest bardzo wydajna i starcza na kilka miesięcy stosowania. Po przeczytaniu artykułów na temat AZS u Ani, smaruję skórę dzieci po lekkim, wstępnym osuszeniu skóry ręcznikiem (do 5 minut z wyjścia z wanny), a także dodatkowo rano przed ubraniem. Dzięki tym dwóm trikom zdecydowanie szybciej skóra wraca do normalności.
Uważam, że o skórę dziecka należy dbać ze szczególnym uwzględnieniem okresu niemowlęctwa. Można to robić zupełnie budżetowo – kupując kosmetyki Baby Dream w Rossmannie (o ile dziecko nie ma problemów z AZS, seria ta to nie dermokosmetyki), a w przypadku AZS spokojnie można posiłkować się serią Ziaja. Obecnie na rynku jest coraz więcej kosmetyków z przyjaźniejszym składem i niekoniecznie kosztującym pół wypłaty. Sucha skóra u dziecka to objaw zaburzeń bariery hydrolipidowej naskórka, dlatego warto temu zapobiegać i regularnie dostarczać składników lipidowych czy białkowych.
Doskonałym sposobem na leczenie problemów skórnych jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!