Uncategorized

30 prawd, o których warto wiedzieć przed 30-stką / cz. II

Cieszę się, że pierwsza część dobrze się przyjęła. Tak jak wcześniej wspomniałam: to są moje rady dla mnie, być może dla Ciebie będą oczywiste, dla mnie nie zawsze takie oczywiste były. Czy się do nich stosuję? Owszem, czasami z niektórymi mi pod górkę, dlatego warto je mieć spisane przed oczami, zwłaszcza przez siebie, a nie skopiowane z poradnika “Jak żyć?”. Warto zrobić sobie samemu takie wietrzenie głowy, mnie mocno pomogło.


16.   Życie nie jest bajką, ale czasem nią bywa. Życie z niepełnosprawnym dzieckiem nie jest bajką, ale można namiastkę tej bajki w swoim życiu odnaleźć. Na samym początku szukanie szczęścia jest mocno na siłę, później jest z już górki. Prawdziwe jest powiedzenie, że czas nie leczy ran, ale przyzwyczaja nas do bólu. Każdy uśmiech mojej córki, każde popatrzenie jej w moje oczy mobilizuje mnie, aby robić dla niej więcej. Dzięki niej odkrywam radość z prozaicznych rzeczy.
17.  O tym, jak jesteś silna dowiesz się jak przyjdzie dzień próby. Nic mnie tak nie denerwuje jak powiedzenie „ale Ty dałaś sobie radę, ja bym nie dała”. Skąd to wiesz? Nikt nie chce wziąć na siebie więcej obowiązków, więcej cierpienia niż ustawa przewiduje, ja też. Życie rzuciło mnie na głęboką wodę bez koła ratunkowego i jedyna myśl w głowie, albo uczysz się szybko pływać albo giniesz. Wybrałam to pierwsze (I’ve survived)
18.  Warto odpuścić. Są takie sytuacje, kiedy widzę, że warto posłuchać rozmówcy, nawet gdy plecie farmazony niż na siłę wyprowadzać kogoś z błędu (o ile sobie ta osoba nie chce zrobić krzywdy). Czasem warto odpuścić, niż niepotrzebnie podnosić sobie ciśnienie. Słucham, kontempluje, a może ta osoba może też ma rację, może ja się mylę. Potem dużo łatwiej i spokojniej się udaje przedstawić swój punkt widzenia, a jeśli nie, who cares … Jak coś nie mieści się w głowie, to trzeba mieć to w dupie 😉

19.   Szanuj czas innych. O tym, że czas kosztuje pisałam w poprzednim poście. Dlatego szanuj czas innych, nie spóźniaj się na umówione spotkanie, nie każ na siebie czekać, gdy ktoś potrzebuje teraz Twojej uwagi, nie scrolluj facebook’a podczas rozmowy z bliskimi Ci osobami.
20.   Więcej luzu w gaciach. Przez całe życie napieprzamy na ciągłym wkurwie. Bo zupa była za słona, bo debil zajechał Ci drogę, bo jest ciemno jak wstajesz i ciemno jak wracasz do domu, bo żona zbyt powściągliwa, a mąż nachalny. Wkurwia nas wszystko, że ktoś coś powiedział, że ktoś czegoś nie powiedział, że ktoś zostawił skarpetkę koło kosza na pranie. Denerwujemy się rzeczami, drobiazgami, które tak naprawdę nie mają znaczenia. Nasze życie staje się ciągiem tanich dram, zamiast cieszyć się, odczuwać to wkurwia nas wszystko.
21.  Kompromis. Gdy kobieta idzie na kompromis, to wyrzeka się czegoś dla innej osoby i przeważnie nie oczekuje niczego w zamian. A później płacze, że nikt się nie zrewanżował i nie poświęcił tak, jak ona. Mówiąc inaczej: wypomina. Gdy mężczyzna idzie na ustępstwa wyrzekając się czegoś też nie oczekuje niczego w zamian. I później też nie oczekuje, bo zapomina że coś takiego w ogóle zrobił. Za to samo ustępowanie komuś następuje dość rzadko. Kompromis nigdy nie jest równy, zawsze w jakiś sposób jedna strona traci. Warto jednak wzajemnie współpracować ze sobą na wzajem, dużo rozmawiać, tak, aby żadna ze stron nie czuła się poszkodowana. Tak bardzo staram się nie mieć zawsze racji 😉

22.  Życie to wystarczający dramat – po co ich sobie dokładać. To co ma się stać i tak się stanie. Bądź świadomy, przewiduj, bądź uważny, czujny, ale na wiele rzeczy w życiu i tak nie masz wpływu, więc żyj tym tu i teraz. Keep calm and do your best!
23.   Proszenie o pomoc to nie wstyd. Od zawsze chciałam być samowystarczalna i niezależna, także finansowo. Gdy z mężem zakładaliśmy rodzinę, byliśmy przeszczęśliwi, wiedząc, że głównie sami zapracowaliśmy na nasze gniazdko. Czuliśmy się bezpiecznie, wiedząc, że sporo możemy dać naszym dzieciom. Jednak przychodzi taki moment, gdy wie się, że trzeba się zwrócić o pomoc, do obcych sobie osób, zwłaszcza o pomoc finansową. My zapewniamy Matylce dom, dowóz na rehabilitację, czy dowóz na turnusy, ogrom czasu, a koszty wraz z wiekiem dziecka są coraz większe… Trzeba schować dumę do kieszeni i cieszyć się tym, że są wokoło ludzie, którzy chcą się dzielić i wspierają, nie tylko finansowo.

24. Żyje się tylko raz. Lepiej spróbować i żałować niż nie spróbować wcale. Czas pędzi niemiłosiernie, dlatego nie odwlekaj zbyt długo aby spróbować robić, a nuż się uda i naprawdę się to pokocha robić.

25.  Niektóre relacje nie są warte tego, by utrzymywać je za wszelką cenę. Jeżeli ktoś chce zostać częścią Twojego życia, podejmie jakiś wysiłek w tym celu. Nie zawracaj sobie głowy, zachowując w sercu przestrzeń dla ludzi, którzy nie próbują zostać przy Tobie.
26. Kolekcjonuj wspomnienia a nie rzeczy. Nie mam tu na myśli modnego minimalizmu, bo do minimalistki sporo mi brakuje i będzie brakować. Nigdy nie miałam problemu z wydawaniem pieniędzy na rzeczy, np. ciuchy czy kosmetyki, ale oporniej szło mi wydanie takiej samej kwoty na bilet do kina czy do teatru. Za pierwszą zarobioną wypłatę pojechałam na wakacje do Chorwacji i nie żałuję ani trochę. Bo wspomnienia zostały, a ciuchów z tej wypłaty pewnie długo bym nie pamiętała.

27.  Naucz się wybaczać. Nie trać czasu na żywienie urazy do siebie i innych. Skoro po pewnym czasie i tak przestaniesz winić siebie lub chować urazę do drugiej osoby, to może warto zrobić to już dziś? Będąc ofiarą jakiegoś działania, często obwiniasz za Twój stan emocjonalny właśnie tą drugą osobę. Jednak uświadom sobie, że to Ty decydujesz o swoim stanie emocjonalnym.
28.  To, że masz rację, wcale nie oznacza, że nie ma jej druga osoba. Jest wiele dróg do tego, co jest nazywane racją. Nie możesz oceniać innych, bazując na własnym doświadczeniu. Inni żyją innym życiem. Twoja perspektywa nie musi być tak sama jak perspektywa drugiej osoby. Na pewno jest wiele rzeczy, których nie wiesz o danej sytuacji, a to sprawia, że Twoje pomysły na rozwiązanie niekoniecznie są najlepsze.

29.  To, co jest dobre dla jednej osoby, nie musi być dobre dla innej. To, co może być złe dla Ciebie, może zmienić czyjeś życie na lepsze. Pozwól innym popełniać błędy i podejmować własne decyzje. Niechciana porada, choćby najlepsza, na początku często rodzi postawę defensywną. Dobrze jest zapytać o to, czy możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i radami. To bardziej otwiera na ich przyjęcie, niż wciskanie ich tam, gdzie o nie nie proszono.

30.  Nie ma ludzi lepszych i gorszych, wszyscy są po prostu inni…