Uncategorized

Co czytają blogerki? – “Elementarz Stylu” Katarzyna Tusk

Chciałabym rozpocząć serię dotyczącą książek, ale żeby one za bardzo nie odbiegały tematyką od bloga – seria ta będzie nazywać się “Co czytają blogerki?”. Otóż co chwilę wychodzą książki, nie tylko te pisane przez blogobrytki, ale także takie, które głównie dedykowane są dla blogerek (urodowych). W obecnych czasach, każdy ma coś do powiedzenia, coś do sprzedania, sam blog już nie wystarcza, aby dzielić się wiedzą, dlatego rynek zalewa fala nowo wydanych książek. 
Na pierwszy ogień idzie książka wydana w 2015 roku, która została napisana przez Katarzynę Tusk, autorkę bardzo popularnego bloga modowego. “Elementarz stylu”, bo taki tytuł nosi książka omawiana przeze mnie, dedykowana jest dziewczynom / kobietom, które poszukują własnego stylu. Jak stałe czytelniczki mojego bloga mogą zauważyć, że z modą mi nie po drodze. Nawet jeden post z moją stylizacją nie zachęcił mnie, aby moda zagościła na moim blogu. Zwracam uwagę na to, jak ktoś wygląda, co nosi, podziwiam koleżanki, które mają swój styl, ale ja ciągle zaglądając do szafy mam przerażenie w oczach i ciągle nie mam się w co ubrać.

Muszę zaznaczyć, że nie czytam blogów modowych (o ile jest na nich coś do czytania). Nie przepadam za wyszukanymi stylizacjami rodem z magazynów. Po długich latach poszukiwań i licznych modowych wpadkach, odkryłam co mi w duszy gra. Wiem już co chcę mieć w szafie, a mimo to nadal tracę czas (no i oczywiście pieniądze) na wyprzach. Zdesperowana poprosiłam o “Elementarz stylu” jako prezent na gwiazdkę. Od razu usiadłam do lektury. Książka ta to podręcznik dla początkujących, który podzielony jest na cztery części: Dlaczego nie mam się w co ubrać, Co – gdzie – kiedy, Cztery miasta – cztery style, Oszukałam cię. Ubrania nie decydują o stylu. Z książki dowiemy się, że warto tworzyć tak zwaną bazę swoich ubrań, jak taką bazę stworzyć i wybrać dla siebie, że warto wybierać ubrania dobrej jakości, oraz jak na tą jakość zwracać uwagę. Już kilka lat wcześniej zauważyłam, że najczęściej sięgam po klasyczne ubrania i klasykę cenię sobie najbardziej. Kasia właśnie na ten styl kładzie największy nacisk. Myślę jednak, że przez tą klasykę zawęża się jej nieco grupa docelowa książki, bo inaczej ubiera się licealistka, inaczej studentka a jeszcze inaczej bizneswoman. Choć muszę przyznać, że każda z tych kobiet znajdzie interesującą ją pomoc w tej książce.

Styl pisania autorki jest bardzo przyjemny i lekko się czyta książkę. Niestety mało jest w niej treści, zdjęcia mocno ją zdominowały. Przez liczne fotografie książka przestanie być aktualna za kilka lat, a sama treść może też się nie uratować. Prawda jest też taka, że jeśli ktoś choć trochę interesuje się modą, i często śledzi rynek modowy, książka ta okaże się po prostu zbędna. Ja “Elementarz stylu” przeczytałam w 2 dni, i przeglądając ją teraz przed napisaniem tej recenzji, zauważyłam, że chętnie jeszcze raz ją przejrzę, bo parę rzeczy mi już umknęło. “Elementarz stylu” jest pięknie wydany, w twardej oprawie, z tasiemką, książka jest szyta, a nieklejona, zdjęcia są prześliczne (nawet jedno zdjęcie, które zostało użyte w książce zrobił sam Donald Tusk).

Choć są momenty, gdzie autorka sama sobie przeczy, kilka informacji się powtarza, a rady nie są niczym bardzo odkrywczym – to jednak polecam ją dziewczynom, które mocno pogubiły się w modzie i które chciałyby wyglądać bardziej kobieco, klasycznie i stylowo. Kasi Tusk nie można zarzucić braku stylu i wiedzy na temat mody.

Jaką książkę poleciłabyś do serii “Co czytają blogerki?”